بررسی بازی جدید Battlefield 2042

در زمان معرفی بازی جدید Battlefield 2042 که جدید ترین بازی در دنیای بازی های جنگی مولتی پلیر به حساب می آِید، مدیر تولید ارشد این بازی ادعای عجیبی کرد. او گفت: چالش اصلی پیش روی بازیکنان در این بازی، اجتناب از کشتن است.
در اولین پیش نمایش رسمی این بازی هم، نخستین صحنه به نمایش درآمده تک تیرانداری را نشان می دهد که با شلیک مستقیم به سر دو نفر از سربازان دشمن را می کشد و به دنبال آن یکی دیگر از اعضای تیم، یکی دیگر از سربازان دشمن را با چاقو از پای در می آورد.
این قسمت از بازی توسط شرکت DICE ساخته شده و پخش آن بر عهده شرکت الکترونیک آرت است. گفتنی است که قسمت قبلی این مجموعه از بازی ها در سال 2018 منتشر شد.
نکته قابل توجه در اینباره این است که تیم طراحی و ساخت این قسمت از بازی، بزرگترین تیمی است که تا کنون کار ساخت مجموعه بازی های Battlefield را بر عهده داشته است.
تفاوت عمده این قسمت از این مجموعه بازی با سایر قسمت های مجموعه این است که قسمت جدید، صرفا به صورت مولتی پلیر ساخته و عرضه شده است و امکان بازی انفرادی در آن به هیچ وجهی وجود ندارد.

خط داستانی

این بازی دنیایی را به تصویر می کشد که با وضعیت کنونی خود تفاوت های بسیار زیادی دارد. در طی ده سال و به دنبال تغییرات اقلیمی، بحران های اقتصادی و بی اعتمادی میان دولت ها، جهان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.
گروهی از مردم که به دلیل تغییرات اقلیمی خانه های خود را از دست داده اند و از سوی دولت ها هم طرد شده اند، به دنبال سکونت گاهی امن برای زندگی هستند.
این افراد که در میان آنها می توان خانواده ها، کشاورزان، پزشکان، مهندسان، سربازان و افراد بسیار دیگری را مشاهده کرد، خود را نوپَتس NO-PATS می نامند.
در میان تمام مشکلات موجود در جهان، بی اعتمادی و سوظن میان روسیه و آمریکا که آخرین ابرقدرت های باقی مانده در دنیا هستند هم باعث افزایش رقابت میان این دو کشور برای کنترل جهان می شود.
در این میان اتفاق غیر منتظره ای می افتد. هجوم ناگهانی زباله های فضایی به اتمسفر زمین باعث نابودی 70 درصد از ماهواره ها و به دنبال آن نابودی همه شبکه های ارتباطی، اینترنتی و حمل و نقل جهانی می شود.
جهان در معرض خطر، به ورطه سقوط می افتد. بی اعتمادی سیاسی ناگهان به اوج می رسد. هیچ دولتی نمی تواند از برنامه های دولت های دیگر اطلاعات کسب کند و بنابراین هیچ دولتی به دولت های دیگر اعتماد ندارد.

در این میان روسیه و آمریکا یکدیگر را مقصر این فاجعه می دانند. کمبود سوخت و مواد غذایی باعث بروز درگیری میان نیروهای این دو ابرقدرت می شود.
هر دو کشور برای حفظ ظاهر بی طرفی و بی گناهی، اقدام به استفاده از سربازان ویژه نوپَتس می کنند.
بازی Battlefield 2042، داستان نبردهای این سربازان ویژه نوپَتس است.
نوآوری ها
همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، عدم امکان بازی انفرادی از جمله نوآوری های آخرین قسمت از مجموعه بازی های Battlefield است. اما این بازی نکات جدید دیگری را هم معرفی می کند.
برای مثال در این قسمت از بازی، بازیکنان می توانند درخواست بدهند که به صورت هوایی به هر نقطه ای از جغرافیای بازی که مد نظرشان است، انتقال داده شوند.
علاوه بر این، یک سیستم «پلاس» جدید هم در این قسمت از مجموعه معرفی شده است که بازیکنان این امکان را می دهد تا اسلحه های خود را در محل، سفارشی سازی کنند.
حالت های بازی
بازی Battlefield 2042 دارای سه حالت بازی اصلی است. اولین حالت بازی به نام «جنگ تمام عیار» خود شامل دو بخش «نفوذ» و «فتح» است.
در بخش فتح، دو تیم برای به دست آوردن نقاط کنترل با هم نبرد می کنند. زمانیکه نقاط کنترل یک بخش به تصرف یک تیم در بیایند، آن تیم کنترل آن بخش را در اختیار خود خواهد گرفت.

در بخش نفوذ، یک تیم باید سعی کند تا تقاط کنترل تحت تصرف تیم دیگر را به اشغال خود در بیاورد و در مقابل تیم دیگر تمام تلاش خود را می کند تا مانع این موضوع شود.
نکته شایان ذکر درباره هر دو بخش حالت جنگ تمام عیار این است که امکان نبرد تیم ها با هوش مصنوعی هم در آنها وجود دارد.
دو حالت دیگر بازی عبارتتد از حالت رقابت چند بازیکنی با عنوان «منطقه خطر» و پلتفورم اجتماعی با عنوان «پورتال بتلفیلد».
حالت پورتال به بازیکنان این امکان را می دهد تا ضمن سفارشی سازی حالت ها و ویژگی های چند بازیکنی، نقشه مورد نظر خود را از میان نقشه های موجود در بازی انتخاب کند.
اکنون که با خط سیر و ویژگی های این بازی آشنا شدیم، اجازه دهید تا چند مورد از نقاط ضعف و قدرت آن را هم بیان کنیم.
نقاط قوت
شاید اولین نقطه قدرت این بازی، افزایش تعداد بازیکنان بالقوه از 64 به 128 است. از جمله سایر نقاط قوت این بازی می توان به مواردی مانند افزایش تعداد وسایل حمل و نقل و اتفاقات پویاتر و پر جنب و جوش تر اشاره کرد.
علاوه بر این امکان سفارشی سازی اسلحه ها در حین بازی و استفاده از اسلحه های ضدنفر توسط افراد متخصص هم از جمله نقاط قدرتی هستند که به بازی افزوده شده اند.

نقاط ضعف

شاید یکی از نقاط ضعف اصلی بازی، عدم امکان بازی تک نفره و الزام به بازی گروهی است. موسیقی بازی هم از جمله نکاتی است که به دلیل عدم همخوانی آن در بخش های از بازی با اتفاقات رخ داده در بازی، از نکات ضعف بازی قلمداد می شود.
مشکل دیگر موجود در این قسمت از بازی، بعضی از ضعف های گرافیکی به خصوص در زمینه خط سیر گلوله ها و توازن اسلحه ها است.
طراحی بسیار ضعیف نقشه های موجود در بازی، به خصوص نقشه اوربیتی هم از دیگر نقاط ضعف بازی Battlefield 2042 است.
بازخوردها
براساس اطلاعات منتشر شده در وب سایت Metacritic، قسمت جدید بازی Battlefield توانسته است به صورت متوسط امتیاز 7 را از بازیکنان و امتیاز 65 تا 75 را از منتقدان کسب کند.

جهت خرید اکانت قانونی این عنوان محبوب میتوانید از طریق این لینک اقدام فرمایید

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید